115 let historie motocyklového sportu v Pacově a 25 let od založení Asociace klubů historických vozidel

  • od

V letošním roce by se konaly oslavy k 115. výročí Pacovského okruhu, kdy se zde v roce 1906 jel významný mezinárodní závod Coupe Internationale des Motocyclettes. Pro milovníky historických i novodobých dvoukolek by jistě oslava tohoto výročí patřila mezi nejatraktivnější záležitosti v roce. Bohužel současná situace tomu nepřeje a tak si historii připomeneme alespoň tímto článkem a oslavy posuneme na další ročníky Pacovského okruhu.       

V minulosti se náš kraj a naše město velice významně zapsaly do historie motocyklového sportu (FIM). Již mnoho slov a článků bylo okolo Pacovského okruhu napsáno, ale na historii se nesmí zapomínat, a proto něco málo k letošním dvěma významným výročím.

Píše se den 3. června 1906 a na Pacovském okruhu startuje 5 strojů při přípravném vylučovacím závodě. Závod byl kvůli špatnému počasí přerušen a první 3 jezdci Obruba, Vecka a Nikodém byli nominováni do třetího mezinárodního závodu Coupe Internationale. Ten se uskutečnil o měsíc později 8. července 1906 na Pacovském okruhu. V závodě vítězí český jezdec Eduard Nikodém na rakouském stroji Puch, druhý v cíli je Obruba také na motocyklu Puch. Francouzský tým neunese porážku od česko-rakouských závodníků a motocyklové závody Coupe Internationale des Motocyclettes o trofej Gordona Bennetta bohužel končí.

Eduard Nikodém a závodní tým v roce 1906 po vítězném závodě.

Významným datem pro Automotoklub Pacov v ÚAMK je také 26. červen 1996. Na valné hromadě AMK v Pacově byla založena nová AKHV (Asociace klubů historických vozidel), která sdružuje kluby a spolky vlastníků historických vozidel. Podporuje a realizuje soutěže po celé ČR. AKHV je nástupnickou organizací bývalé Komise historických vozidel v ÚAMK ČR, která působila v bývalém ÚAMK již od roku 1966.

Novodobá historie Pacovského okruhu se začíná psát v 50tých letech minulého století, kdy je založen první motoristický spolek v Pacově Automotoklub Svazarmu. K jeho výraznému rozvoji došlo v roce 1960 zásluhou Ladislava Hovorky a Antonína Hanyky. Ke 100. výročí závodu o světový pohár Coupe Internationale, se při příležitosti oslav jel i motocyklový závod, který se stal podnětem pro pravidelné pořádání Pacovského okruhu. Od roku 1974 se závod Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů jezdil v pětiletých cyklech. Počínaje rokem 1995 se pořádal každý rok, vždy třetí sobotu v červnu, znovu pod názvem Pacovský okruh. Automotoklub pořádal závody motokár, které se jely ulicemi města, závody v motoskijoringu (závody lyžařů za motocyklem na sněhu na ploše u dnešní rozvodny na Jetřichovecké ulici), nebo závody sprint motocyklů na ¼ anglické míle na letišti u obce a Hradu Kámen. Velice oblíbenou soutěží bylo také Terénní enduro.

V roce 2019 se Automotoklub Pacov v ÚAMK rozhodl uspořádat jednu ze svých novodobých akcí pod názvem Noční Pacovský okruh po původní historické trati z roku 1904 a tím připomenout pacovskou motocyklovou historii mladším generacím.

Úctu všem, kteří dobrovolně stáli u organizace příprav této mezinárodní a společenské události, jak v minulosti, tak v současné době, kdy všichni organizátoři pořádají tuto akci ve svém volném čase a zcela zdarma. 

                           Filip Blažek – předseda klubu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.